دوره 7، شماره 4 - ( 1401 )                   دوره 7 شماره 4 صفحات 215-209 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Hassani Bafrani M, Amini Mahabadi A, Hassani Bafrani H. Effect of diet containing sesame seeds on testis and prostate of adult Wistar rats. SJMR 2022; 7 (4) : 2
URL: http://saremjrm.com/article-1-276-fa.html
حسنی بافرانی مهدی، امینی مهابادی علیرضا، حسنی بافرانی حسن. تأثیر رژیم غذایی حاوی دانه کنجد بر بیضه و پروستات موش های صحرایی بالغ نژاد ویستار. مجله تحقيقات پزشكي صارم. 1401; 7 (4) :209-215

URL: http://saremjrm.com/article-1-276-fa.html


1- کمیته تحقیقات دانشجویی، دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، بندرعباس، ایران.
2- مسئول امور اداری، دانشگاه پیام نور اردستان، اصفهان، ایران.
3- استاد تمام؛ مرکز تحقیقات گامتوژنزیس دانشگاه علوم پزشکی کاشان، کاشان، ایران.
چکیده:   (1263 مشاهده)
مقدمه: مطالعات نشان می دهد که برخی از آنتی اکسیدان ها در بهبود ناباروری مردان موثر هستند. کنجد یکی از ترکیبات لیگنان اصلی دانه کنجد است و به عنوان یک عامل کلیدی در تعدادی از اثرات مفید بر سلامت انسان به شمار می رود. نشان داده شده است که مصرف برگ های کنجد باعث بهبود و افزایش ذخیره اسپرماتوسیت های اپیدیدیم در موش های صحرایی نر بالغ نژاد Sprague Dawley می شود. با توجه به چندین ترکیب آنتی اکسیدانی موجود در دانه کنجد، این مطالعه با هدف تأثیر رژیم غذایی دانه کنجد بر ساختار بیضه و پروستات به همراه هورمون‌های جنسی موش‌های صحرایی نر بالغ طراحی و انجام شد.
مواد و روش ها: این مطالعه تجربی بر روی 30 موش صحرایی بالغ 200 گرمی ویستار که از مرکز حیوانات آزمایشگاهی دانشگاه علوم پزشکی کاشان تهیه شده بودند، انجام شد. موش ها به طور تصادفی به دو گروه آزمایش و کنترل تقسیم شدند. گروه کنترل جیره استاندارد و گروه تجربی جیره حاوی 70 درصد جیره استاندارد و 30 درصد دانه کنجد پس از شیرگیری به مدت 12 هفته دریافت کردند. در پایان مطالعه، وزن و حجم بیضه اندازه گیری شد و لوله های اسپرم ساز، قطر اپیتلیوم لومن، LH، FSH و غلظت تستوسترون مورد ارزیابی قرار گرفت. پروستات موش ها پس از فیکس شدن مورد بررسی قرار گرفتند. داده ها با استفاده از نرم افزار SPSS و آزمون t مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. 0.05P< در سطح معنی داری در نظر گرفته شد.
نتایج: وزن بدن موش‌ها، وزن و حجم بیضه و درصد حجم عروق لوله‌های منی‌ساز در دو گروه معنی‌دار نبود. میانگین تعداد سلول‌ها و تحرک اسپرم در اپیدیدیم چپ، تعداد سلول‌های اپیتلیوم و درصد حجم اپیتلیال، لومن و بینابینی این لوله‌ها در گروه آزمایش نسبت به شاهد بسیار معنی‌دار بود (0.0001P<). غلظت LH در گروه تجربی نسبت به شاهد به طور معنی داری افزایش یافت (0.03P<). بر اساس نتایج این مطالعه، قطر اپیتلیوم محیطی پروستات با سطح احتمال (0.05P<) در گروه آزمایش نسبت به گروه کنترل افزایش معنی‌داری نشان داد، اما تفاوت معنی‌داری در قطر اپیتلیوم مرکزی بین گروه آزمایش مشاهده نشد. تراکم حجمی اپیتلیوم پروستات گروه آزمایش در مقایسه با موش‌های صحرایی کنترل تغییرات معنی‌داری را نشان داد.
نتیجه گیری: مصرف کنجد باعث بهبود پارامترهای بیضه، باروری و تولید اسپرم در مردان شد. مصرف دانه کنجد باعث بهبود پارامترهای اسپرم و افزایش سطح LH شد؛ اما تاثیری بر وزن بدن موش‌ها نداشت. همچنین، دانه کنجد سیستم تولید مثل موش های صحرایی نر را از طریق هیستوپاتولوژی بیضه و پروستات بهبود می بخشد.
شماره‌ی مقاله: 2
متن کامل [PDF 601 kb]   (245 دریافت)    
نوع مقاله: پژوهشی کوتاه | موضوع مقاله: زايمان
دریافت: 1401/10/16 | پذیرش: 1401/12/10 | انتشار: 1402/4/24

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به {مجله تحقيقات پزشكي صارم} می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | {Sarem Journal of Medicine Research}

Designed & Developed by : Yektaweb