دوره 3، شماره 1 - ( 1397 )                   دوره 3 شماره 1 صفحات 64-59 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Sarafzadeh A, Jamalou M, Roustaei Z. Placental Pathologies in the Preterm Labors. SJMR. 2018; 3 (1) :59-64
URL: http://saremjrm.com/article-1-97-fa.html
صراف زاده علیرضا، جمالو محمد، روستایی زهرا. بررسی پاتولوژی جفت در زایمان‌های پره‌ترم (Preterm) در بیمارستان فوق تخصصی صارم. مجله تحقيقات پزشكي صارم. 1397; 3 (1) :64-59

URL: http://saremjrm.com/article-1-97-fa.html


1- مرکز تحقیقات باروری و ناباروری صارم، بیمارستان فوق تخصصی صارم، تهران، ایران ، alirezasarrafzadeh@yahoo.com
2- گروه فناوری اطلاعات، دانشکده مدیریت، دانشگاه تهران، تهران، ایران
3- مرکز تحقیقات باروری و ناباروری صارم، بیمارستان فوق تخصصی صارم، تهران، ایران
چکیده:   (9756 مشاهده)

اهداف: جفت به‌عنوان منبع اصلی تامین اکسیژن و خونرسانی برای جنین تلقی می‌شود و نقش اصلی را در رشد جنین ایفا می‌کند. رشد غیرطبیعی جفت با پیامدهای منفی بارداری همراه است که یکی از مهمترین پیامدهای آن، زایمان زودرس است. این مطالعه با هدف بررسی پاتولوژی جفت در زایمان‌های پره‌ترم و پیش‌بینی عوارض و پیامدهای نوزادی انجام شد.
مواد و روش‌ها: در این مطالعه توصیفی- مقطعی در فاصله زمانی یک‌ساله تعداد ۱۱۸ جفت مربوط به زایمان‌های زودرس در بیمارستان فوق تخصصی زنان، زایمان و نازایی صارم شهر تهران بررسی شد. نمونه‌های جفت نوزادان پره‌ترم طبق پروتکل پاساژ داده شد و از هر جفت حداقل ۳ قطعه نمونه‌برداری شد و به‌روش H&E رنگ‌آمیزی شد و توسط پاتولوژیست به صورت میکروسکوپی بررسی شد. تجزیه‌ و تحلیل داده‌ها با استفاده از ‌روش آنالیز رگرسیون لجستیک انجام شد.
یافته‌ها: در ۸۹/۵% جفت‌ها هیچ تغییرات پاتولوژیک خاصی از نظر بافت‌شناسی مشاهده نشد و ۱۰/۰% موارد نیز حاکی از مثبت‌بودن وجود تغییرات پاتولوژیک در جفت‌های حاصل از زایما‌ن‌های زودرس بود. سه متغیر سینسیشیال نات، کورآنژیوزیس و میکروکلسیفیکاسیون بیشترین تاثیر را در تشخیص نتایج پاتولوژیک داشتند. افزایش یک واحد در متغیر سینسیشیال نات به‌طور میانگین شانس ایجاد پره‌ترم را به‌طور میانگین ۰/۰۱ برابر افزایش می‌دهد. همچنین تغییر مقدار متغیر کورآنژیوزیس شانس پره‌ترم را به‌طور میانگین ۰/۲۵۲ و تغییر در مقدار متغیر میکروکلسیفیکاسیون از حالت نرمال پایه به‌حالت غیرنرمال شانس وقوع پره‌ترم را به‌طور میانگین ۰/۱۴ بالا می‌برد.
نتیجه‌گیری: تغییرات پاتولوژیک شامل سینسیشیال نات، میکروکلسیفیکاسیون و کورآنژیوزیس بیشترین تاثیر را بر پاتولوژی جفت در زایمان‌های پره‌ترم دارند.

متن کامل [PDF 425 kb]   (1597 دریافت)    
نوع مقاله: پژوهشی اصيل | موضوع مقاله: تولیدمثل
دریافت: 1395/10/25 | پذیرش: 1396/2/25 | انتشار: 1397/3/1

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به {مجله تحقيقات پزشكي صارم} می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | {Sarem Journal of Medicine Research}

Designed & Developed by : Yektaweb