دوره 5، شماره 4 - ( 1399 )                   دوره 5 شماره 4 صفحات 204-187 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Khezripour Z, Vasegh Rahimparvar S F, Rahmani A, Nateghi M R. Implementation and Different Aspects of Preimplantation Genetic Screening (PGS): A Narrative Review. SJMR. 2020; 5 (4) :187-204
URL: http://saremjrm.com/article-1-203-fa.html
خضری پور زهره، واثق رحیم پرور سیده فاطمه، رحمانی اعظم، ناطقی محمد رضا. روند اجرا و جنبه‌های مختلف غربالگری ژنتیکی قبل از لانه گزینی: یک مقاله مروری. مجله تحقيقات پزشكي صارم. 1399; 5 (4) :204-187

URL: http://saremjrm.com/article-1-203-fa.html


1- دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران. ، zkhsry@gmail.com
2- مرکز تحقیقات مراقبت های پرستاری و مامایی، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران.
3- مرکز تحقیقات باروری و ناباروری صارم، پژوهشکده سلولی و مولکولی و سلول های بنیادی صارم، بیمارستان فوق تخصصی صارم، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران.
چکیده:   (665 مشاهده)
مقدمه: غربالگری ژنتیکی قبل از لانه گزینی (PGS) می‌تواند با افزایش میزان بارداری و کاهش آنوپلوئیدی همراه بوده و به عنوان یک تکنیک تشخیصی در حوزه روش‌‌های کمک‌ باروری (ART) اولویت داشته باشد. PGS اندیکاسیون‌های مختلف و قابل بحث دارد که اولین اندیکاسیون آن، بالا بودن سن مادر است. مرحله بیوپسی ماده ژنتیکی برای انجامPGS می‌تواند از یکی از سه تکنیک؛ بیوپسی ازجسم قطبی، بلاستومر در مرحله کلیواژ و یا تروفواکتودرم در مرحله بلاستوسیت به دست آید. سه پروتکل اخیر برای تحریک کنترل شده تخمدان مورد استفاده قرار می­گیرد: پروتکل آگونیست بلند مدت GnRH، پروتکل آنتاگونیست GnRH و پروتکل تحریک اندک. تکنیک‌های مختلف جهت غربالگری ژنتیکی وجود دارد که اخیرا از تکنیک هیبریداسیون درجا فلورسنت (FISH) برای غربالگری آنوپلوئیدی استفاده می‌شود و همچنین تکنیک‌های دیگر از جمله، هیبریداسیون ژنومیک مقایسه‌ای (aCGH) ، پلی‌مورفیسم تک نوکلئوتیدی (SNP)، واکنش زنجیره پلیمراز  ککی (PCR) و تکنولوژی توالی نسل بعدی (NGS) استفاده می‌شود. این مطالعه به مرور روند اجرای PGS و جنبه‌های مختلف این تکنیک برای بهبود پیامدهای بارداری می‌پردازد، همچنین این مطالعه می‌تواند با بیان مزایا و محدودیت‌های این روش، متخصصین این حوزه را در راستای تصمیم‌گیری درست بالینی در جهت پیشنهاد این تکنیک به بیمار، کمک نماید.
روش کار: این مطالعه مروری با جستجو در پایگاه اطلاعاتی PubMed، Medline، SID،Scopus  و Cochrane Library  از سال 2010 تا 2021 برای یافتن مقالات مرتبط با کلمات کلیدی مناسب مانند، غربالگری ژنتیکی قبل از لانه گزینی، آنوپلوئیدی و پروتکل تحریک تخمدان انجام گرفت. مقالات انگلیسی با موضوع تکنیک‌های غربالگری ژنتیکی قبل از لانه گزینی، آنوپلوئیدی، پروتکل تحریک تخمدان وارد مطالعه شدند و در صورت عدم دسترسی به متن کامل مقاله و یا نتایج غیر مرتبط، از مطالعه خارج شدند.
یافته ها: بر اساس نتایج مطالعات مختلف، آنوپلوئیدی به عنوان شایع‌ترین اختلال کروموزومی در نظر گرفته می‌شود و شایع‌ترین اختلال یافت شده در جنین‌های مونواسپرمیک در طی درمان IVF است. در موارد افزایش متناوب آنوپلوئیدی در بیماران با سقط راجعه با کاریوتایپ نرمال، غربالگری ژنتیکی قبل از لانه گزینی (PGS) برای بررسی آنوپلوئیدی پیشنهاد می‌شود و تشخیص آنوپلوئیدی قبل از انتقال، میزان سقط را کاهش می‌دهد و میزان بارداری کلینیکال و تولد زنده را افزایش می‌دهد.
نتیجه‌گیری: با امکان دسترسی به تکنولوژی کمک باروری و امکان غربالگری اووسیت و انتخاب اووسیت نرمال، این عقیده  وجود دارد که میزان تولد کودک نرمال در زوجین افزایش می‌یابد. درمان نازایی روندی هزینه‌بر است و بسیاری از زوجین تحت تاثیر قرار می‌گیرند. از طرفیPGS  نیز فرآیندی پرهزینه است. اما اطلاعات سودبخش آن می‌تواند به تصمیم‌گیری‌های بالینی کمک کند و درصورتی که موجب بهبود افزایشی در پیامدهای بارداری و افزایش میزان تولد زنده و کاهش از دست دادن بارداری شود، می‌توان آن را به زوجین پیشنهاد کرد.
 
متن کامل [PDF 736 kb]   (386 دریافت)    
نوع مقاله: مروری سیستماتيک | موضوع مقاله: ناباروری
دریافت: 1400/6/18 | پذیرش: 1400/6/18 | انتشار: 1400/6/18

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به {مجله تحقيقات پزشكي صارم} می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | {Sarem Journal of Medicine Research}

Designed & Developed by : Yektaweb