دوره 3، شماره 4 - ( 1398 )                   دوره 3 شماره 4 صفحات 2-2 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Evaluation of fertility rate in patients with poor response (Poor Responder) treated with ART process in Sarem Hospital overview in new definition of Poor Responder. SJRM. 2019; 3 (4) :2-2
URL: http://saremjrm.com/article-1-132-fa.html
صارمی ابوطالب، روستایی معصومه، لاهوتی آمنه، شامی مریم. بررسی میزان بارداری در بیماران با پاسخ ضعیف تخمدان (Poor Responder) تحت درمان ART در بیمارستان صارم با نگاهی به تعریف جدید از Poor Responder. دانشنامه صارم در طب باروری. 1398; 3 (4) :2-2

URL: http://saremjrm.com/article-1-132-fa.html


1- ، saremiat@yahoo.com
چکیده:   (168 مشاهده)
مقدمه: یکی از چالش­های جدید علم پزشکی در حوزه ناباروری زنان، به تاخیر افتادن بارداری به علت عدم پاسخ مناسب تخمدان­ها به داروهای تحریک تخمک­گذاری می­باشد. تحریک تخمدان­ها به جهت تامین تعداد تخمک­های مورد نیاز سیکل ART، جز پیش نیازهای اصلی شروع سیکل می­باشد، لذا بررسی­ها و مطالعات زیادی برای ارائه پروتکل­های درمانی در این رابطه وجود دارد که بتواند به بالاترین میزان تخمک‌گذاری منتهی شود اما با این وجود هنور شواهد کافی و قابل استنادی برای معرفی یک پروتکل واحد درمانی وجود ندارد چراکه علی‌رغم همه مطالعات انجام شده، هنوز تعریف مشخص و واحدی برای پاسخدهی ضعیف تخمدان وجود ندارد. هدف از این مطالعه، بررسی اثر پروتکل درمانی بیمارستان صارم بر روی پاسخ دهی تخمدان­های poor responder به درمان ART می­باشد.
مواد و روش­ها: این مطالعه یک مطالعه توصیفی- مقطی می­باشد که با بررسی پرونده­های موجود در بیمارستان صارم از تاریخ 1394 لغایت 1396 انجام شده و اطلاعات بیماران از نظر سن مراجعین (خانم)، AMH، نتایج ART قبلی (تعداد تخمک به دست آمده - حاملگی یا عدم حاملگی) تعداد سیکل­ها، برنامه poor responder که در مرکز صارم شروع و به اتمام رسیده است. تعداد تخمک­های به دست آمده، تعداد تخمک­هایی که تحت فرآیند ICSI قرار می­گیرند، تعداد جنین­های به دست آمده، تعداد جنین­های منتقل شده، تعداد سیکل های انتقال، تعداد تست­های حاملگی، نسبت و تعداد سونوگرافی­های مثبت از نظر FHR جنین و بررسی نتایج مثبت (به تفکیک fertility rate، implantation rate و...)، سپس نتایج با استفاده از نرم افزار SPSS تحلیل شده است.
یافته­ها: از تعداد 104 نفر مراجعه کننده به بیمارستان صارم، یک نفر (1%) دارای نازایی با عامل لوله­ای بوده و 34 نفر (7/32%) دارای عامل تخمدانی بوده­اند و سایر افراد (5/63%) نازایی با عامل نامشخص را داشتند. میانگین مدت نازایی در این افراد 108/5 سال بوده و از این تعداد افراد مراجعه کننده،  58 نفر  (8/55%) از مراجعین که اقدام به درمان نازایی نموده و  دارای سابقه انجام IVF  قبلی بودند و 46 نفر بعدی (2/44%) هیچگونه درمان خاصی را انجام نداده بودند. میانگین تعداد تخمک­های به دست آمده از سیکل فعلی که تحت درمان پروتکل (poor responder) بوده (788/4) عدد می­باشد که نسبت به تعداد تخمک­های سیکل قبلی (870/3) عدد، افزایش نشان می­دهد. تعداد جنین­های تشکیل شده به طور متوسط 692/2 عدد بوده وتعداد جنین­های انتقال داده شده 096/2 عدد می­باشد. در نهایت از تعداد 104 نفر مراجعه کننده که تحت درمان با پروتکل (Poor responder) قرار گرفتند 21 نفر نتیجه آزمایش βHCG آن­ها مثبت شده و از نظر سونوگرافی هم جنین بعد از سه هفته دارای FHR+ بود.
نتیجه گیری:  از تعداد 104 نفر مراجعه کننده که تحت درمان با پروتکل (Poor responder) قرار گرفتند تعداد حاملگی موفق در ازای انتقال به طور متوسط  096/2 عدد جنین در هر سیکل،  21 نفر (2/20%)  بوده است که از طریق نتیجه آزمایش βHCG آن­ها مثبت شده و از نظر سونوگرافی هم جنین بعد از سه هفته دارای FHR+ به اثبات رسیده است. نتایج این بررسی­ها نشان می­دهد که پروتکل تصویب شده در بیمارستان صارم که برای درمان این افراد به کار برده شده منجر به­ (2/20درصد) موفقیت در بارداری شده است.
     
نوع مقاله: توصيفی و نظرسنجی | موضوع مقاله: تولیدمثل
دریافت: ۱۳۹۷/۹/۲۴ | پذیرش: ۱۳۹۸/۵/۳ | انتشار: ۱۳۹۸/۱۱/۱۷

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه علمی دانشنامه صارم در طب باروری می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Sarem Journal of Reproductive Medicine

Designed & Developed by : Yektaweb