[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: دوره 3، شماره 1 - ( زمستان 1396 ) ::
جلد 3 شماره 1 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
پیامدهای بالینی انجام سرکلاژ درمانی به روش مک دونالد کلاسیک در مقایسه با مک دونالد اصلاح شده بیمارستان فوق تخصصی صارم
دکتر ابوطالب صارمی، دکتر آتیه میرفندرسکی ، دکتر آرش پولادی
متخصص زنان و زایمان، فلوشیپ پریناتولوژی،
چکیده:   (895 مشاهده)

زمینه و هدف: با توجه به شیوع سقط های مکرر و زایمان های پره ترم و عوارض ناشی از آنها در خانم های دارای مشکل نارسایی سرویکس از یک سو و وجود روش های مختلف سرکلاژ با پیامدهای بالینی مختلف از سوی دیگر، اهمیت انجام موثرترین روش درمانی، بیشتر بروز می کند. از آنجائی که مقبولترین و پذیرفته ترین روش سرکلاژ روش مک دونالد است، این مطالعه سعی دارد که نتایج روش اصلاح شده مک دونالد در بیمارستان فوق تخصصی صارم )در بالاترین سطح ممکن نزدیک به Internal Os یا به اصطلاح،High Level) را با روش کلاسیک و مرسوم مک دونالد (در سطح پایین تر) مقایسه کند.


مواد و رو ش ها: تحقیق حاضر یک مطالعه تحلیلی از نوع مطالعات Historical Cohort است که در آن تعداد 105 بیمار بارداری که طی مدت یک سال کامل، به دلیل نارسایی سرویکس تحت عمل سرکلاژ درمانی در بیمارستان فوق تخصصی صارم قرار گرفته بودند، مورد بررسی و مطالعه قرار می دهد. در این مطالعه بیماران بر حسب نوع عملی که بر روی آنان انجام شده بود، در دو گروه تقسیم بندی شدند. به این ترتیب که 69 بیمار به روش اصلاح شده مک دونالد و 36 بیمار به روش مک دونالد کلاسیک (در سطح پا یینتر)، سرکلاژ شده و نتیجه عمل در دو گروه، مقایسه شدند. متغیرهای بررسی شده در دو گروه عبارت بودند از: تعداد سقط قبلی، زایمان زودرس، پارگی زودرس کیسه آب، سابقه سقط، خونریزی واژینال و طول سرویکس.


یافته ها: علت سرکلاژ درمانی در این مطالعه نارسایی تائید شده سرویکس بود. دو گروه از لحاظ سن، تعداد سقط، تعداد بارداری، تعداد زایمان و میانگین طول سرویکس قبل از سرکلاژ با هم تفاوت معنی داری نداشتند. سرکلاژ اصلاح شده در سن حاملگی بالاتری نسبت به سرکلاژ معمولی انجام شده بود (0001 / P=0). از لحاظ تعدادی، موارد زایمان پره ترم بیشتری در گروه سرکلاژ کلاسیک رخ داده بود اما از لحاظ آماری این اختلاف معنی دار نبود ) 0601 / P=0 (. از نظر زایمان زودرس، سن پارگی زودرس یکسه آب و طول سرو کیس قبل از سرکلاژ نیز تفاوت معنادار نبود (05 / P<0 ). اما از لحاظ طول سرویکس در ارزیابی سونوگرافیک پس از عمل، تفاوت معنی داری مشاهده شد (0257 / P=0)، تفاضل طول سرویکس در قبل از سرکلاژ در مقایسه با بعد از آن در گروه مک دونالد اصلاح شده، عدد بزرگتری بود
(0001 /0)=P


نتیجه گیری: هرچند که از لحاظ پیامدهایی همچون خونریزی واژینال، پارگی کیسه آب و زایمان پره ترم، اختلاف معنی داری در بین دو روش با حجم نمونه محدود این مطالعه حاصل نشد، اما از آنجائی که امکان ایجاد طول سرویکس بلندتری را با روش مک دونالد اصلاح شده در مطالعه شاهد بودیم، می توان بر اساس یافته های این مطالعه روش مک دونالد اصلاح شده را بعنوان گزینه ای بهتر پیشنهاد نمود.

واژه‌های کلیدی: سرکلاژ، مک دونالد، روش اصلاح شده مک دونالد، نارسایی سرویکس، زایمان پره ترم و طول سرویکس
     
نوع مطالعه: پژوهشي اصيل | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۴/۷/۳ | پذیرش: ۱۳۹۴/۸/۲۵ | انتشار: ۱۳۹۶/۴/۱۷
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

کد امنیتی را در کادر بنویسید >


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Saremi A, Mirfenderesky A, Pooladi A. Clinical outcomes of the classic McDonald cerclage technique compare with the modified McDonald cerclage technique developed in Sarem Hospital. SJM. 2018; 3 (1)
URL: http://saremjrm.com/article-1-80-fa.html

صارمی ابوطالب، میرفندرسکی آتیه، پولادی آرش. پیامدهای بالینی انجام سرکلاژ درمانی به روش مک دونالد کلاسیک در مقایسه با مک دونالد اصلاح شده بیمارستان فوق تخصصی صارم. فصلنامه علمي دانشنامه صارم. 1396; 3 (1)

URL: http://saremjrm.com/article-1-80-fa.htmlدوره 3، شماره 1 - ( زمستان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه علمی دانشنامه صارم در طب باروری Sarem Journal of Reproductive Medicine
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 3647