[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: دوره 3، شماره 1 - ( زمستان 1396 ) ::
جلد 3 شماره 1 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی میزان باروری به روش ICSI در زنان پس از درمان بیماری آندومتریوزیس در مقایسه با زنان سالم
دکتر ابوطالب صارمی ، دکتر منصوره علیرضائی، شهره روزرخ، دکتر آرش پولادی
متخصص زنان و زایمان، فوق تخصص نازایی، IVF و لاپاراسکوپی
چکیده:   (880 مشاهده)

زمینه و هدف: زنان نابارور مبتلا به بیماری آندومتریوزیس برای باردار شدن پس از درمان، معمولاً به روش های کمک باروری مانند IVF نیاز دارند. برای پی بردن به این که آیا درمان این بیماری می تواند موجب بازگشت قابلیت های باروری این زنان شود به مطالعه میزان باروری این زنان پس از درمان آندومتریوزیس پرداخته ایم.


مواد و رو ش ها: در این بررسی که نوعی مطالعه تحلیلی از نوع کوهورت تاریخی با استفاده از داده های موجود است، 150 نفر از زنان با بیماری آندومتریوزیس که با پروتکل درمانی در بیمارستان فوق تخصصی صارم درمان شده بودند، ازنظر میزان باروری با روش ICSI با 150 نفر زنان سالم (کاندید ICSI به علت فاکتور مردانه آزواسپرمی انسدادی) به عنوان گروه شاهد مقایسه شدند. بر این اساس، متغیرهای سن، تعداد تخمک ها، تعداد تخمک های سالم، کیفیت جنین و میزان تولد زنده در هر دو گروه با نرم افزار SPSS مورد مطالعه آماری قرار گرفت. همچنین اثر شدت بیماری آندومتریوز بر تعداد تخم کها در این افراد بررسی شد.


یافته ها: آنالیزهای آماری نشان داد اگرچه تعداد تخمک های بالغ به دست آمده از گروه مورد به طور معناداری از گروه شاهد کمتر است
(036 / P= 0) اما میزان موفقیت در بارداری آنها تفاوت معناداری با گروه شاهد ندارد (P = 0/397). همچنین تعداد کل تخمک ها و تخمک های بالغ به دست آمده از زنان در گروه مورد، رابطه معکوس و معناداری با درجه بیماری (به ترتیب 04 / P=0 و 016 / P=0) دارد.

 نتیجه گیری: پروتکل درمانی ترکیبی دارویی- جراحی آندومتریوزیس در درجه اول برای از بین بردن علائم بیماری و درد ناشی از آن به کار رفته می شود، اما بر اساس یافته های این پژوهش می تواند بر موفقیت درمان ناباروری نیز اثر مثبت داشته باشد. لذا در بیماران مبتلا به آندومتریوز، درمان ترکیبی پیش از اقدام به IVF توصیه می گردد.

واژه‌های کلیدی: نازایی، کیفیت جنین، تعداد تخمک، موفقیت بارداری، ICSI
     
نوع مطالعه: پژوهشي اصيل | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۴/۱۰/۳ | پذیرش: ۱۳۹۵/۱/۳۱ | انتشار: ۱۳۹۶/۴/۱۷
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

کد امنیتی را در کادر بنویسید >


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Saremi A, Alirezaei M, Rouzrokh S, Pooladi A. ICSI fertility rate in managed ednometriosis women compare with normal women. SJM. 2018; 3 (1)
URL: http://saremjrm.com/article-1-78-fa.html

صارمی ابوطالب، علیرضائی منصوره، روزرخ شهره، پولادی آرش. بررسی میزان باروری به روش ICSI در زنان پس از درمان بیماری آندومتریوزیس در مقایسه با زنان سالم. فصلنامه علمي دانشنامه صارم. 1396; 3 (1)

URL: http://saremjrm.com/article-1-78-fa.htmlدوره 3، شماره 1 - ( زمستان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه علمی دانشنامه صارم در طب باروری Sarem Journal of Reproductive Medicine
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 3647