[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: دوره 3، شماره 1 - ( زمستان 1396 ) ::
جلد 3 شماره 1 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
شیوع استرپتوکوک گروه B در واژن خانم های باردار 35 - 37 هفته
دکتر نیره سیدی مقدم ، دکتر بیژن نعمان پور، پیمان لشگری
متخصص زنان و زایمان
چکیده:   (1170 مشاهده)

زمینه و هدف: استرپتوکوک گروه B یک دیپلوکوک گرم مثبت، که قادر به کلونیزه شدن در دستگاه تناسلی زنان بوده و می تواند از طرق کانال تناسلی به نوزاد منتقل شود و ایجاد سپتیسمی یا عوارض مختلف نوزادی نماید. با توجه به اهمیت سپتیسمی ایجادشده توسط استرپتوکوک گروه B و خطرات ناشی از آن، این مطالعه به بررسی شیوع باکتری در واژن خانم های حامله هفته های آخر بارداری پرداخته است تا با مشخص کردن و گزارش درصد شیوع آن در جامعه، اقدامات پیشگیرانه و یا درمانی مناسب برای آن در نظر گرفته شود.

مواد و رو شها: این پژوهش یک مطالعه توصیفی است که از ابتدای سال 90 تا پایان شهریور 91 در بیمارستان صارم انجا مشده است. بدین ترتیب که از 1610 خان م حامله 37 - 35 هفته مراجعه کننده به بیمارستان صارم از ابتدای سال 90 تا پایان شهریور 91 ، یک نمونه کشت واژن گرفته شده و جهت بررسی شیوع استرپتوکوک گروه B در آنان، نمونه های کشت به آزمایشگاه میکرو بشناسی این بیمارستان، ارسال شد. در نهایت میزان شیوع و یافته های دموگرافیک با استفاده از نرم افزار SPSS نسخه 18 ، بررسی شد.


یافته ها: در این مطالعه از میان 1610 خانم حامله مراجعه کننده به بیمارستان صارم، 119 مورد کشت واژن، ازنظر استرپتوکوک گروه B یا GBS مثبت بود که شیوع آن معادل 7/ 39 درصد است. ازنظر یافته های دموگرافیک نتایج معنا داری به جز ارتباط سطح تحصیلات مراجعین و کم شدن میزان شیوع ابتلا به این عفونت باکتریایی، ارتباط دیگری به دست نیامد.


نتیجه گیری: با بررسی مطالعات مشابه، شیوع استرپتوکوک گروه B در این مطالعه نسبت به سایر مطالعات در کشورهای دیگر پایین تر بود ولی نسبت به مطالعات مشابه در کشور خودمان نتایج تقریباً یکسان بود. با توجه به میزان شیوع گزارش شده در مطالعات قبلی و مطالعه حاضر و اهمیت این باکتری در ایجاد عفونت های نوزادی، تشخیص به موقع این عامل عفونی و انجام اقدامات پیشگیرانه در اواخر بارداری زنان باردار از اهمیت فراوانی برخوردار است و می بایست توجه خاصی به آن داشت.

واژه‌های کلیدی: استرپتوکوک گروه B، زنان، بارداری
     
نوع مطالعه: پژوهشي اصيل | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۳/۱۰/۲۱ | پذیرش: ۱۳۹۴/۲/۵ | انتشار: ۱۳۹۴/۱۲/۲۰
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

کد امنیتی را در کادر بنویسید >


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Seyedi Moqadam N, Nomanpour B, Lashgari P. Prevalence of streptococcus group B in vagina of 35-37 weeks pregnant women. SJM. 2018; 3 (1)
URL: http://saremjrm.com/article-1-72-fa.html

سیدی مقدم نیره، نعمان پور بیژن، لشگری پیمان. شیوع استرپتوکوک گروه B در واژن خانم های باردار 35 - 37 هفته. فصلنامه علمي دانشنامه صارم. 1396; 3 (1)

URL: http://saremjrm.com/article-1-72-fa.htmlدوره 3، شماره 1 - ( زمستان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه علمی دانشنامه صارم در طب باروری Sarem Journal of Reproductive Medicine
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 3647