دوره 4، شماره 1 - ( 1398 )                   دوره 4 شماره 1 صفحات 3-3 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Evaluation of serum vitamin D level and its relationship with serum calcium levels in patients referred to Sarem Hospital in Tehran. SJRM. 2020; 4 (1) :3-3
URL: http://saremjrm.com/article-1-146-fa.html
آسیابانها . بررسی سطح سرمی ویتامین D و ارتباط آن با سطح سرمی کلسیم درمراجعین به بیمارستان صارم تهران. دانشنامه صارم در طب باروری. 1398; 4 (1) :3-3

URL: http://saremjrm.com/article-1-146-fa.html


کارمند ، mr.Asiabanha@gmail.com
چکیده:   (201 مشاهده)
مقدمه و هدف: کمبود ویتامین D3 به عنوان یکی از شایعترین کمبودهای ویتامین ها محسوب شده و به وفور توسط پزشکان، با هدف ارزیابی ریسک نرمی و پوکس استخوان درخواست می شود. کلسیم به عنوان آنالیتی که متابولیسم آن تحت تاثیر ویتامین D3 نیز کنترل می شود و به دلیل نقش های متابولیسمی متعدد هنوز هم در تحقیقات پزشکی، مورد توجه پژوهشگران است. هدف از مطالعه حاضر، ارزیابی وضعیت ویتامین D3 و کلسیم در بخشی از جامعه و ارزیابی همبستگی این دو شاخص با یکدیگر است.
مواد و روش ها: این پژوهش در خلال سه سال متوالی انجام و برای ارزیابی غلظت سرمی ویتامین D3 و کلسیم سرم از روش های به ترتیب سنجش ایمنی و بیوشیمیایی توسط دستگاه های اتوماتیک آزمایشگاه تشخیص طبی استفاده شد. تمام گروه های سنی و هردو جنس زن و مرد در این پژوهش ارزیابی شدند. آماره های توصیفی شاخص های مرکزی و پراکندگی، ارزیابی نوع توزیع داده و همبستگی بین متغیرها با استفاده از نرم افزارهای SPSS Ver.24 و MedCalc بررسی شدند. سطح معنی داری در مورد آزمون های تحلیلی 95درصد در نظر گرفته شد.
نتایج: میانگین سنی 33377 نفر برابر بود با 56/27 سال(1 روز الی 96 سال)، غلظت کلسیم خون برابر بود با  6/0±8/9 میلی گرم دردسی لیتر و مقادیر 25-هیدروکسی ویتامین D3 نیز برابر بود با 94/16±67/24 نانوگرم در میلی لیتر. مقدار ویتامین D3 در افراد تا حداکثر 15 سال برابر بود با 3/20± 56/37. همچنین، بین مقادیر ویتامین D3 و کلسیم همبستگی معنی دار، لیکن ضعیف وجود دارد (203/0R=). در این پژوهش مشخص شد که با افزایش سن افراد تا 15 سال، مقادیر ویتامین D3 ایشان کاهش می یابد و این کاهش همبستگی متوسط و معنی داری با سن دارد. توزیع داده های کلسیم و ویتامین D3 در جامعه آماری از الگوی غیرنرمال تبعیت می کند (000/0P= ). شیوع هیپوویتامینوز D3 در افراد زیر 16 سال جامعه مورد بررسی، حدود 36/40 درصد می باشد.
نتیجه گیری: نتایج مطالعه حاضر حاکی از این بود ویتامین D3 متغیری فاقد توزیع نرمال در جامعه بوده و هیپوویتامینوز D3 در ایران شیوع بالایی دارد. لذا، انجام مطالعات مشابه ضرورت داشته تا شواهد مورد نیاز برای استناد قوی تر فراهم آیند. همچنین، انجام آنالیزهای میانه (Meta analysis) می تواند کمک شایانی به این موضوع نماید.
متن کامل [DOCX 56 kb]   (11 دریافت)    
نوع مقاله: پژوهشی اصيل | موضوع مقاله: بيماری‌های زنان
دریافت: ۱۳۹۸/۳/۸ | پذیرش: ۱۳۹۸/۵/۳ | انتشار: ۱۳۹۹/۱/۸

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه علمی دانشنامه صارم در طب باروری می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Sarem Journal of Reproductive Medicine

Designed & Developed by : Yektaweb