دوره 4، شماره 1 - ( 1398 )                   دوره 4 شماره 1 صفحات 1-1 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Nazempour A, Saremi A. Evaluation of the effect of clomiphene citrate therapy on fertility success rate in infertile patients with ovulatory factors in Sarem hospital 1394-1396.. SJRM. 2020; 4 (1) :1-1
URL: http://saremjrm.com/article-1-133-fa.html
ناظم پور آناهیتا، صارمی ابوطالب. بررسی اثر میزان موفقیت کلومیفن در باروری خانم‌های نابارور با فاکتورتخمدانی دربیمارستان صارم از 1394 تاپایان 1396. دانشنامه صارم در طب باروری. 1398; 4 (1) :1-1

URL: http://saremjrm.com/article-1-133-fa.html


1- پزشک متخصص ، aninzm@yahoo.com
2- مرکز تحقیقات باروری و ناباروری صارم
چکیده:   (242 مشاهده)
مقدمه: از آنجایی­که عامل تخمدانی  یکی از شایع­ترین علل ناباروری در زوج­ها می­باشد روش­های درمانی مختلفی برای درمان آن اتخاذ شده است و داروی کلومیفن یکی از روش­های سالم، کم هزینه با پاسخ دهی زیاد در این افراد است. این دارو با یا بدون گنادوتروپین­ها و با یا بدون IUI در زوجین subfertile یا infertile با فاکتور تخمدانی و سلامت در محور هیپوتالاموس-هیپوفیز-تخمدان استفاده می­شود. هدف از انجام این مطالعه بررسی میزان موفقیت این دارو در خانم­های نابارور با عامل تخمدانی می­باشد که منجر به نتیجه مثبت گردد.نتیجه مثبت شامل بارداری­ها با تایید تست βHCG و انجام سونوگرافی واژینال و دیدن ساک حاملگی داخل حفره رحم است.  نتایج می­تواند در تصمیم گیری پزشک برای ادامه درمان موثر و مفید واقع شود.
مواد و روش ها: این بررسی یک مطالعه مقطعی گذشته نگر است که نتایج حاصل از درمان با کلومیفن با یا بدون IUI در بیماران مراجعه کننده به کلینیک IVF بیمارستان فوق تخصصی صارم با فاکتور تخمدانی در طی سال­های 1394-1396 بررسی شده است.  این مطالعه به صورت گذشته نگر روی 785 پرونده بیماران انجام شده است و در تمامی بیماران سطح (LH,FSH,TSH,PRL,E2 و AMH)  که در روز سوم سیکل قاعدگی انجام شده است و سپس کلومیفن شروع شده، انجام گردید. در تمامی بیماران آزمایش اسپرموگرام در دو نوبت انجام شده که بعد از   capacitation(فرآیندسازی اسپرم) نتیجه بررسی نرمال بوده است.
یافته­ها: نتایج حاصل از تحقیق نشان داد کهبین نوع قاعدگی و نوع پروتکل درمان مورد استفاده برای بیماران هیچ رابطه معنی­داری وجود ندارد (109/0=P). همچنین بین وجود آکنه و هیرسوتیسم در بیماران و نوع پروتکل درمانی  رابطه معنی­داری مشاهده نشده است (281/0=P) و (232/0=P). همچنین هیچ ارتباط معنی­داری بین نوع درمان کلومیفن یا کلومیفن همراه با IUI و سطح هورمون­های LH (783/0=PFSH (516/0=PAMH (679/0=P) و PRL (345/0=P) و همچنین بین متغیر BMI (584/0=P) با نوع درمان بیمار رابطه معنی­داری وجود ندارد. درمان با کلومیفن به تنهایی نتیجه معنی داری را در موفقیت نتایج حاملگی به همراه نداشته است. اما در پروتکل درمان با کلومیفن و IUI ، تعداد 127 مورد حاملگی مثبت بوده است که 3% حاملگی خارج از رحمی (Ectopic pregnancy)،  5% سقط گردیده است و در نهایت 124 مورد منجر به تولد نوزاد زنده گردیده است که بر اساس نتایج حاصل از آنالیز آماری رابطه معنی داری را نشان می­دهد (036/0=P)
نتیجه گیری:کلومیفن به عنوان یک داروی کم عارضه، کم هزینه و در دسترس می­تواند به عنوان یک گزینه مناسب در درمان بیماران نابارور با عامل تخمدانی  در ترکیب با روش درمانی IUI به کار برده شود. اگرچه داروهای دیگری همچون لتروزول، تاموکسیفن و HMG به بازار آمده است اما با توجه به عوارض کم این دارو و هزینه­های کمتر این دارو نسبت به سایر داروهای مشابه، می­توان این دارو را به عنوان گزینه مناسبی برای درمان در نظر گرفت.
 
متن کامل [DOCX 56 kb]   (11 دریافت)    
نوع مقاله: پژوهشی کوتاه | موضوع مقاله: تولیدمثل
دریافت: ۱۳۹۷/۹/۲۸ | پذیرش: ۱۳۹۹/۱/۸ | انتشار: ۱۳۹۹/۱/۸

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه علمی دانشنامه صارم در طب باروری می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Sarem Journal of Reproductive Medicine

Designed & Developed by : Yektaweb