دوره 6، شماره 3 - ( 1400 )                   دوره 6 شماره 3 صفحات 147-143 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- مرکز تحقیقات باروری و ناباروری صارم (SAFIR)، بیمارستان فوق تخصصی صارم، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران. ، amirmasoudazizpour60@gmail.com
2- مرکز تحقیقات باروری و ناباروری صارم (SAFIR)، بیمارستان فوق تخصصی صارم، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران. و پژوهشکده سلولی و مولکولی و سلول های بنیادی صارم (SCRC)، بیمارستان فوق تخصصی صارم، تهران، ایران.
چکیده:   (153 مشاهده)
مقدمه: دیورتیکول مکل (MD) یک ناهنجاری مادرزادی است که اغلب به صورت اتفاقی تشخیص داده می‌شود. هنگامی که به صورت علامتی ظاهر می‌شود، باعث خونریزی گوارشی بدون درد می‌گردد. با این وجود، در موارد نادر، می‌تواند باعث انسداد حاد روده شود که اغلب تصویر بالینی واقعی را پنهان می‌کند.
معرفی مورد: بیمار مراجعه کننده، خانم جوانی با درد شکم و استفراغ بود. تشخیص اولیه انسداد که منجر به لاپاراتومی و رزکشن آناستوموز روده شد و تشخیص نهایی هم انسداد روده ناشی از دیورتیکول مکل بود. بیمار تحت عمل جراحی قرار گرفت و پس از اولین ویزیت بعد ترخیص از بیمارستان هیچ گونه مشکلی نداشت.
نتیجهگیری: اگرچه، MD در بزرگسالان نسبتاً نادر است، اما باید در لیست بیماران مختلف مبتلا به انواژشن منجر به انسداد روده کوچک در نظر گرفته شود، به ویژه در مواردی  که علل ایجاد انسداد از جمله چسبندگی‌ها و فتق‌های بعد از عمل، مطرح نمی‌باشد.
شماره‌ی مقاله: 2
متن کامل [PDF 1724 kb]   (52 دریافت)    
نوع مقاله: گزارش مورد | موضوع مقاله: بيماری‌های زنان
دریافت: 1400/9/5 | پذیرش: 1401/5/15 | انتشار: 1401/5/15

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.