دوره 5، شماره 4 - ( 1399 )                   دوره 5 شماره 4 صفحات 153-158 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دکتری تخصصی بیولوژی تولیدمثل، مرکز تحقیقات گامتوژنزیس دانشگاه علوم پزشکی کاشان، کاشان، ایران. مرکز تحقیقات باروری و ناباروری صارم، پژوهشکده سلولی و مولکولی و سلول های بنیادی صارم، بیمارستان فوق تخصصی صارم، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران. ، ja.amini@sarem.org
چکیده:   (365 مشاهده)
اهداف: همه گیری بیماری کووید-19یک وضعیت جهانی فوق العاده است و همه کشورها استراتژی های خاص خود را برای کاهش و از بین بردن شیوع ویروس در پیش گرفته اند. جوامع علمی، مانند انجمن اروپایی تولید مثل انسان و جنین شناسی و جامعه پزشکی باروری آمریکا، توصیه ها و دستورالعمل هایی را برای غلبه بر عفونت در بیمارانی که تحت درمان های IVF هستند، ارائه داده اند. اگرچه هنوز هیچ مدرکی وجود ندارد که ویروس ایجاد کننده ی کووید-19 ممکن است اثرات منفی بر نتایج IVF داشته باشد، اما درمان های باروری به منظور حمایت از سیستم های مراقبت های بهداشتی تا حدودی به تعویق افتاده است.
روش ها: در این مطالعه مروری، مقالات نمایه شده در پایگاههای اطلاعاتی فارسی و لاتین از جملهSID ،Pubmed ،Google Scholar،Direct Science ،Embase ،Scopus  و پروتکل های بالینی و گزارشات سازمان های معتبر بهداشتی طی سال های 2000 تا 2021 میلادی که مرتبط با انواع کرونا ویروس ها بودند، مورد بررسی قرار گرفتند. واژگان مورد جستجو عبارت بودند از: بارداری، کرونا ویروس، کرونا ویروس جدید، کووید-19، سیستم تولیدمثلی زنان و IVF که در مجموع تعداد 21 مقاله مورد بررسی قرار گرفت.
نتیجه گیری: با توجه به شیوع جهانی این ویروس، پروتکل‌ها، مراقبت‌های بهداشتی اعمال شده و اقدامات پیشگیرانه در سطح جامعه در ارتباط با مراکز باروری و ناباروری و همچنین زنان باردار صورت گیرد و سیستم‌های نظارتی به این بیماری در نظر گرفته شود تا به طور خاص این افراد تحت نظر و پیگیری‌های درمانی دوران بارداری قرار گیرند.
متن کامل [PDF 703 kb]   (71 دریافت)    
نوع مقاله: مروری تحلیلی | موضوع مقاله: ناباروری
دریافت: 1399/12/11 | پذیرش: 1400/5/20 | انتشار: 1400/5/20

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.