دوره 4، شماره 1 - ( 1398 )                   دوره 4 شماره 1 صفحات 45-46 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Editorial: Data mining as a valuable Step in the applied science production. SJMR. 2019; 4 (1) :45-46
URL: http://saremjrm.com/article-1-112-fa.html
سخن نخست: داده کاوی گامی ارزنده در جهت تولید علم. مجله تحقيقات پزشكي صارم. 1398; 4 (1) :45-46

URL: http://saremjrm.com/article-1-112-fa.html


واژه‌های کلیدی: ندارد
متن کامل [PDF 301 kb]   (382 دریافت)     |   چکیده (HTML)  (2160 مشاهده)
متن کامل:   (461 مشاهده)
سخن نخست
داده کاوی گامی ارزنده در جهت تولید علم
از دو دهه پیش توانایی بشر جهت تولید و گرد آوری داده ها به طور فزاینده ای گسترش یافته است و به گونه ای مستمر و به شکلی خیره کننده بر حجم اطلاعات و دانش ذخیره شده افزوده می شود. این روند مستلزم فرآیند پیچیده تفکیک، ورود، ذخیره و استخراج به عنوان یک عامل اصلی و بی نقص و در عین سهولت و سرعت است و می تواند زمینه بهینه ای از دانش را فراهم سازد. پس عواملی نظیر استفاده از بارکد برای فرآورده های تجاری، کاربری رایانه در کسب و کار و پیشه، فنآوری علوم، خدمات و اطلاع رسانی دولتی، می تواند رابطه ای معنی دار و منطقی با تکنولوژی - از وسائل جمع آوری داده ها گرفته تا اسکن کردن متون و تصاویر تا سنجش از راه دور ماهواره ای- در داده پردازی داشته باشد. از این روی به طور مجمل باید گفت که کاربرد همگانی وب و اینترنت به عنوان یک سیستم اطلاع رسانی جهانی، ما را به سوی انبوهی از داده ها سوق می دهد و به تبع آن رشد انفجاری در داده های ذخیره شده نیاز به تکنولوژی جدید و ابزار خودکار را موجب گردیده است. حال به کارگیری تکنولوژی به صورت هوشمند می تواند زمینه تسهیل دسترسی به اطلاعات و زمینه تبدیل داده ها به دانش را فراهم سازد. داده کاوی به عنوان یک راه حل برای این امر مطرح است به طوری که دانش به صورت ضمنی در پایگاه داده های عظیم و مخازن بزرگ ذخیره شده و داده کاوی به طور همزمان از چندین رشته علمی نظیر تکنولوژی پایگاه داده، هوش مصنوعی، یادگیری ماشین، شبکه های عصبی، آمار، شناسایی الگو، سیستم های مبتنی بر دانش، حصول دانش، بازیابی اطلاعات، محاسبات سرعت بالا و بازنمایی بصری بهره می برد.
داده­کاوی در حوزه پزشکی (بهداشت و درمان)
در این حوزه  نیز به تاسی از سایر علوم، فرآیند ذکر شده متداول است به طوری که استخراج اطلاعات از میان حجم انبوه داده­های مرتبط با سوابق بیمار و پرونده پزشکی افراد می­تواند منجر به شناسایی روابط حاکم بر ایجاد، رشد و تسری بیماری­ها شود و اطلاعات ارزشمندی را به منظور شناسایی علل رخداد بیماری­ها، تشخیص، پیش بینی و درمان آنها با توجه به عوامل محیطی، در اختیار متخصصان و سیاست گزاران حوزه سلامت قرار داد. نتیجه این مساله به معنی افزایش عمر و ایجاد آرامش برای افراد جامعه است. مهمترین خدمات قابل ارائه در این راستا با استفاده از روش­های داده کاوی امکان پذیر است. در بیمارستان فوق تخصصی صارم با رویکرد داده کاوی پرونده الکترونیک سلامت ([1]EHR) پیاده سازی و استقرار یافت تا اهدافی چون یکپارچگی دسترس پذیری به اطلاعات بیماران، جلوگیری از مصرف و کاستن فضای بایگانی و همچنین جلوگیری از اشتباهات در ورود اطلاعات مرتفع گردد و همچنین زیر ساخت و سنگ بنای فعالیت­های مرتبط با آن فراهم گردد از جمله این فعالیتها می توان به موارد ذیل اشاره داشت (که می تواند اهداف آتیه کاوی باشد):
  1. ارزیابی اثر بخشی درمان (مانند بررسی میزان تاثیر دارو بر بیماری و اثرات جانبی آن)
  2. مدیریت بهداشت و درمان
  3. مدیریت ارتباطات با مشتری
  4. تشخیص و پیش بینی انواع بیماری ها (مانند: تشخیص یا پیش بینی انواع سرطان و بیماریهای مزمن)
  5. تشخیص و کشف تقلب
  6. تجزیه و تحلیل عکس­های پزشکی
  7. پزشکی مبتنی بر شواهد
 
 
 
دکتر ابوطالب صارمی

[1] Electronic Health Records (EHR)
نوع مقاله: سخن نخست | موضوع مقاله: ناباروری
دریافت: 1396/6/15 | پذیرش: 1396/6/15 | انتشار: 1398/3/25

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به {مجله تحقيقات پزشكي صارم} می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | {Sarem Journal of Medicine Research}

Designed & Developed by : Yektaweb