دوره 4، شماره 4 - ( 1398 )                   دوره 4 شماره 4 صفحات 208-217 | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: IRCT20190714044201N2
Clinical trials code: IR.IUMS.REC 1396.23.09960882

XML English Abstract Print


1- مرکز تحقیقات باروری و ناباروری صارم، مرکز تحقیقات سلولی و مولکولی صارم، بیمارستان فوق تخصصی صارم، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران ، saremiat@yahoo.com
2- بیمارستان لاری بیوزر، پاریس، فرانسه
3- مرکز تحقیقات باروری و ناباروری صارم، بیمارستان فوق تخصصی صارم، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران
چکیده:   (403 مشاهده)
اهداف: این مطالعه به منظور مقایسه اثر بخشی جراحی رادیکال و درمان ترکیبی (پروتکل بیمارستان صارم) و هزینه‌های آنها، در بیماران اندومتریوز گرید IV صورت پذیرفت.
مواد و روش ها‌: در این کارآزمایی بالینی تصادفی، 44 بیمار با تشخیص اندومترویوز شدید (گرید 4) به صورت تصادفی، در دو گروه تقسیم شدند. در گروه اول (19 نفر) تمام ضایعات اندومتریوز به طور کامل با جراحی رادیکال برداشته شد. در گروه دوم (25 نفر) هیچ‌گونه اقدام جراحی (بجز تشخیص) صورت نپذیرفت و در پروتکل درمانی ترکیبی قرار گرفتند. در این گروه (پروتکل بیمارستان صارم)، بیماران طی 12ماه، درمان دارویی با داروی آگونیست GnRH (دکاپپتیل 3.75 میلی‌گرم) به صورت یک آمپول عضلانی هر 28 روز، را دریافت نمودند. بیماران این گروه طی 6 ماه اول، تنها این دارو را دریافت کرده و در 6 ماه دوم، همراه آن Add-back Therapy نیز صورت پذیرفت. سپس لاپاراسکوپی Second-look انجام شد و چسبندگی‌های ظریف و بقایای بسیار تحلیل رفته ضایعات اندومتریوز، برداشته شد. شدت درد لگنی و دیسمنوره بر حسب مقیاس VAS، یک ماه پس از خاتمه درمان و دو سال بعد، همراه با هزینه‌های درمان در دو گروه، تجزیه و تحلیل گردید.
یافته ها: یک ماه بعد از پایان درمان، درد لگنی و دیسمنوره بطور معنی داری در گروه درمان ترکیبی (پروتکل بیمارستان صارم) کمتر بود و از طرفی دو سال پس از درمان، عود دیسمنوره و درد لگنی بطور معنی داری در گروه جراحی رادیکال نسبت به گروه درمان ترکیبی بیشتر بود. در گروه درمان ترکیبی هیچ عارضه‌ای پس از درمان دیده نشد، در حالیکه برخی از بیماران گروه درمانی جراحی رادیکال دچاره عارضه شدند. همچنین در این مطالعه نشان داده شد که هزینه درمان در گروه جراحی رادیکال بطور معنی داری بیشتر بود.
 بحث و نتیجه‌گیری: درمان ترکیبی اندومتریوز (پروتکل بیمارستان صارم) در کاهش دیسمنوره و درد لگنی یک ماه و پس از دو سال بعد از درمان موثرتر و با عوارض بسیار کمتر بوده و از لحاظ هزینه‌های درمان نیز نسبت به جراحی رادیکال برتری دارد.
متن کامل [PDF 799 kb]   (134 دریافت)    
نوع مقاله: پژوهشی اصيل | موضوع مقاله: بيماری‌های زنان
دریافت: 1399/10/21 | پذیرش: 1399/10/21 | انتشار: 1399/10/21