دوره 4، شماره 4 - ( 1398 )                   دوره 4 شماره 4 صفحات 180-186 | برگشت به فهرست نسخه ها

Research code: Art-175

XML English Abstract Print


1- مرکز تحقیقات باروری و ناباروری صارم، بیمارستان فوق تخصصی صارم، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران ، mehrinejat8194@gmail.com
2- دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه تهران، تهران، ایران
3- مرکز ارتوپدی و فیزیوتراپی تهران ، تهران، ایران
چکیده:   (878 مشاهده)
چکیده
مقدمه: عضلات کف لگن در عملکرد نعوظ به طور نرمال فعال هستند. بنابراین فرض بر این است که عضلات ضعیف کف لگن عامل اختلال نعوظ باشند و از طرفی عملکرد نرمال عضلات کف لگن در خون رسانی آلت تناسلی و در نتیجه عملکرد نعوظ نقش مهمی دارد.
هدف: هدف از مطالعه حاضر مقایسه اثربخشی تادالافیل خوراکی و بیوفیدبک نوروماسکولار عضلات کف لگن به همراه تادالافیل خوراکی در درمان اختلال نعوظ مردان بود.
روش‌: نمونه شامل 60 مرد مبتلا به اختلال نعوظ، با میانگین سنی 66/43 سال مراجعه کننده به مرکز اختلالات جنسی آگاپه تهران و بیمارستان صارم  بود. از این تعداد 30 نفر به طور تصادفی وارد گروه مداخله شدند و 5 هفته تحت درمان با بیوفیدبک نوروماسکولار و مصرف 5 میلی گرم تادافیل روزانه قرار گرفتند و 30 نفر در گروه کنترل روزانه 5 میلی گرم تادالافیل استفاده کردند. ارزیابی توسط مصاحبه و معاینه بالینی، پرسشنامه شاخص بین المللی عملکرد نعوظ (IIEF5) انجام شد.
یافته ها: در هفته پنجم بعد از درمان  هر دو گروه مداخله و کنترل تفاوت معنی داری (001/0< p) در افزایش نمره پرسشنامه شاخص بین المللی عملکرد نعوظ (IIEF5) از پیش از ازمون تا پس ازمون مشاهده گردید. ولی فقط در گروه مداخله افزایش قدرت عضلات کف لگن معنی‌دار بود (001/0< p). از طرفی تفاوت معنی‌داری بین دو گروه در عملکرد نعوظ و قدرت عضلات کف لگن مشاهده شد.
 
نتیجه‌گیری: با توجه به یافته های بدست امده از تحقیق می توان نتیجه گیری کرد که بیوفیدبک نوروماسکولار در ترکیب با تادالافیل یک درمان مؤثر برای مردان با اختلال نعوظ است.
متن کامل [PDF 641 kb]   (99 دریافت)    
نوع مقاله: پژوهشی اصيل | موضوع مقاله: ناباروری
دریافت: 1399/4/17 | پذیرش: 1399/9/1 | انتشار: 1399/9/27