دوره 3، شماره 4 - ( 1398 )                   دوره 3 شماره 4 صفحات 129-134 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- پژوهشکده سلولی-مولکولی و سلول‌های بنیادی صارم، پژوهشگاه صارم، تهران، ایران
چکیده:   (625 مشاهده)
اهداف: آمینوسنتز به‌عنوان یک روش قدرتمند برای شناسایی جنین‌های دارای ناهنجاری‌های کروموزمی کاربرد دارد. در این روش از بررسی کاریوتایپ به‌صورت روتین و روش استاندارد طلایی استفاده می‌شود. هدف این مطالعه، بررسی فراوانی تشخیص قبل از تولد ناهنجاری‌های کروموزومی در مایع آمنیوتیک طی سال‌های ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۶ در زنان مراجعه‌کننده به بیمارستان زنان صارم بود.
مواد و روش‌ها: در این مطالعه تجربی، طی سال‌های ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۶ در مجموع ۶۲۹۸ نمونه مایع آمنیوتیک از مادران باردار مراجعه‌کننده به بیمارستان زنان صارم که پس از مشاوره ژنتیک دارای ریسک بالا تشخیص داده شدند، مایع آمنیوتیک گرفته شد و با روش استاندارد سیتوژنتیک و GTGباندینگ تحت بررسی کروموزومی قرار گرفت.
یافته‌ها: فراوانی اندیکاسیون‌های ارجاعی به ترتیب شامل غربالگری سرم مادری با ۷۰.۸%، سن افزایش‌یافته مادری با ۱۴.۳%، سونوگرافی غیرطبیعی با ۵.۱%، سابقه مثبت بیماری‌ها و بازآرایی‌های کروموزومی با ۳.۴%، اضطراب مادر با ۱.۵% و سایر موارد با ۵.۰% بود که در کل ۵.۱% نمونه‌ها نتایج کروموزومی غیرطبیعی داشتند. درصد ناهنجاری و بازآرایی‌های کروموزومی، برای سابقه مثبت بیماری و ناهنجاری‌های کروموزومی ۱۱.۲%، سونوگرافی غیرطبیعی ۹.۷%، سن افزایش‌یافته مادری ۵.۳%، ، غربالگری غیرطبیعی سرم مادری ۴.۴%، اضطراب مادری ۲.۲% و برای سایر موارد ۵.۷% بود.
نتیجه‌گیری: والدین ناقل بازآرایی‌های کروموزومی و مادران باردار با سونوگرافی غیرطبیعی ریسک بالایی برای داشتن جنینی با اختلالات کروموزومی دارند. این مطالعه مانند سایر مطالعات، بر اهمیت انجام کاریوتایپ در موارد مشکوک به‌ویژه در مادران با سابقه ناهنجاری کروموزومی در خانواده، نتایج غیرطبیعی تست مارکرهای سرم مادری، سن افزایش‌یافته مادری و سونوگرافی غیرطبیعی تاکید می‌نماید.
متن کامل [PDF 640 kb]   (84 دریافت)    
نوع مقاله: پژوهشی اصيل | موضوع مقاله: تولیدمثل
دریافت: 1397/12/20 | پذیرش: 1398/5/3 | انتشار: 1398/11/17