دوره 4، شماره 1 - ( 1398 )                   دوره 4 شماره 1 صفحات 2-2 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


بیمارستان فوق تخصصی صارم ، zandi.farahnaz@gmail.com
چکیده:   (311 مشاهده)
مقدمه:  PCOSیا سندرم تخمدان پلی­کیستیک، به عنوان یک اختلال مولتی فکتوریال (چندعاملی) و پلی ژنیک طیف وسیعی از خانم‌ها در سنین باروری را شامل می‌شود. اولین  تعریف کلاسیک  PCO توسط اشتین و لونتال در سال 1935 شامل تخمدان‌های بزرگ، اختلالات قاعدگی،‌ نازایی و هیرسوتیسم بود. امروزه تعریف PCO شامل طیفی از علائم و نشانه‌ها مانند نمای ویژه‌ی تخمدان‌ها در سونوگرافی، نازایی با عامل تخمدانی، هایپرآندروژنمی، چاقی و مقاومت به انسولین است که هرکدام از این اختلالات علائم و تظاهرات مختلفی را ایجاد می‌کنند.
هدف از این مطالعه بررسی میزان شیوع pco بر اساس علائم بالینی و نمای سونوگرافی و پیامدهای بارداری آنان است.
مواد و روش‌ها: این مطالعه به روش گذشته نگر مقطعی بر روی 259 نفر ازبیماران مراجعه کننده به کلینیک ناباروری بیمارستان فوق تخصصی صارم در فاصله زمانی سال­های 95-97 انجام شده است. پرونده همه بیماران مراجعه کننده به بیمارستان که طبق معیار روتردام  دو معیاراز سه  معیار لازم برای تشخیص PCO را داشتند وارد مطالعه شدند.
یافته‌ها: بر اساس یافته ها،  2/62%( از افراد مورد مطالعه، در بررسی­های سونوگرافیک دارای نمای سونوگرافی مثبت PCO بوده و­(8/37% ( آن­ها علایم هیرسوتیسم را در معاینات بالینی داشته­اند و تنها در(­2/4%) از این افراد علائم آکنه بروز کرده است. از بین افراد (9/56%) اختلالات قاعدگی نداشته و دارای سیکل­های منظم بوده­اند. نتایج نشان می­دهد که متغیرهای
 BMI, LH, FSH, AMH و سن با نمای سونوگرافی PCO رابطه معنی­داری دارند (Pvalue<0.05) و متغیرهای TSH، انسولین و انسولین 2 ساعته ارتباط معنی­داری با نمای سونوگرافی PCO ندارد. در بیمارانی که 2/62% آن‌ها دارای نمای سونوگرافی PCO بودند، 6/23% موفقیت بارداری در تست­های شیمیایی حاصل شده و نتیجه بارداری بالینی 7/14% بوده که از این میزان تنها 4/7% منجر به تولد نوزاد زنده شده است.
 
نتیجه‌گیری: سندرم تخمدان پلی کیستیک یک وضعیت پیچیده مرتبط با اختلال در متابولیسم و  پلی ژنیک بوده که دارای تظاهرات گوناگون و مختلفی است. با توجه به پاتوفیزیولوژی پیچیده و تظاهرات بالینی این سندرم، نیاز به تشخیص سریع و درمان مناسب دارد. آنچه مسلم است بر اساس تعاریف و دستور العمل­های گذشته نمی­­­توان همه ابعاد این بیماری را تحت پوشش و کنترل قرار داد.
 
متن کامل [DOCX 86 kb]   (11 دریافت)    
نوع مقاله: پژوهشی کوتاه | موضوع مقاله: تولیدمثل
دریافت: ۱۳۹۷/۱۲/۸ | پذیرش: ۱۳۹۸/۵/۳ | انتشار: ۱۳۹۹/۱/۸