دوره 3، شماره 4 - ( 1398 )                   دوره 3 شماره 4 صفحات 135-141 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- مرکز تحقیقات باروری و ناباروری صارم، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران ، samansaadat_2006@yahoo.com
2- مرکز تحقیقات باروری و ناباروری صارم، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران
چکیده:   (531 مشاهده)
اهداف: مایکوپلاسما هومینیس امروزه به‌عنوان یک باکتری بیماری‌زای فرصت‌طلب در مجاری تناسلی انسان مطرح بوده و تشخیص عفونت‌ ناشی از آن با روش‌هایی همچون کشت، مولکولی و سرولوژی، به‌دلیل تغییرات ژنتیکی و آنتی‌ژن‌های سطحی باکتری به‌راحتی امکان‌پذیر نیست. هدف این پژوهش، بررسی کارآیی روش ایمونوفلورسانس غیرمستقیم برای تشخیص عفونت ناشی از این اُرگانیزم بود.
مواد و روش‌ها: تعداد ۳۰۰ نمونه سرم و ترشحات واژینال از مراجعین به بیمارستان صارم جمع‌آوری شد. تیتر آنتی‌بادی علیه مایکوپلاسما هومینیس در نمونه سرم افراد با استفاده از کیت تجاری ایمونوفلورسانس غیرمستقیم مورد سنجش قرار گرفت و حضور باکتری در ترشحات واژن با دو روش کشت و واکنش زنجیره‌ای پلیمرازی ریل‌تایم ارزیابی شد.
یافته‌ها: از ۳۰۰ نمونه مورد آزمایش، باکتری مذکور در ۳۶ مورد (۱۲%) به‌روش کشت و واکنش زنجیره‌ای پلیمرازی ریل‌تایم تشخیص داده شد. روش ایمونوفلورسانس غیرمستقیم در مقایسه با روش مرجع، در ۱۹ مورد نتایج منفی کاذب و در ۴۱ مورد نتایج مثبت کاذب نشان داد. بدین ترتیب حساسیت و ویژگی این روش به ترتیب ۴۷ و ۸۵.۵% محاسبه شد.
نتیجه‌گیری: روش ایمونوفلورسانس غیرمستقیم با توجه به حساسیت پایین، روش مناسبی برای مقاصد غربالگری محسوب نمی‌شود و برای تشخیص عفونت ناشی از مایکوپلاسما هومینیس لازم است تا از روش‌های حساس مولکولی مانند واکنش زنجیره‌ای پلیمرازی ریل‌تایم استفاده شود.
 
متن کامل [PDF 509 kb]   (65 دریافت)    
نوع مقاله: پژوهشی اصيل | موضوع مقاله: تولیدمثل
دریافت: 1397/9/20 | پذیرش: 1398/5/3 | انتشار: 1398/11/17