دوره 3، شماره 4 - ( 1398 )                   دوره 3 شماره 4 صفحات 155-159 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- مرکز تحقیقات باروری و ناباروری صارم، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران
2- مرکز تحقیقات باروری و ناباروری صارم، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران ، samansaadat_2006@yahoo.com
چکیده:   (759 مشاهده)
زمینه‌ها و اهداف: تب روده‌ای یا تب تیفوئید ناشی از انواع سروتیپ‌های سالمونلا هنوز به‌عنوان یکی از عفونت‌های مهم پزشکی در کشورهای در حال توسعه مطرح است. تغییرات هورمونی و اثر مهاری آن بر سیستم ایمنی در زنان باردار، زمینه‌ساز ابتلای این افراد به عفونت‌های مختلف از جمله تب تیفوئید ناشی از سالمونلا انتریکا است. گاستروانتریت و سپتی‌سمی ناشی از این باکتری چنانچه در دوران بارداری رخ دهند، می‌توانند جفت و جنین را آلوده کرده و در صورت عدم درمان به‌موقع، با خطراتی از قبیل سقط جنین همراه باشند. این گزارش، مربوط به خانم بارداری با تظاهرات سقط عفونی است که به بیمارستان فوق‌تخصصی صارم تهران مراجعه کرد.
بیمار و روش‌ها: در این گزارش، یک مورد سقط جنین ناشی از سالمونلا انتریکا سروتیپ تایفی در یک خانم ۳۵ساله باردار گزارش شد که حدود یک ماه قبل از سقط، با علایم گاستروانتریت در یک بیمارستان در عراق بستری شد و بدون تجویز آنتی‌بیوتیک مرخص شد. تست سرولوژی ویدال و کشت خون بیمار منفی بود و باکتری مذکور در کشت از نمونه جفت وی جدا شد.
نتیجه‌گیری: گاستروانتریت و علایم گوارشی از قبیل اسهال و استفراغ در زنان باردار، به‌ویژه در سه‌ماهه اول بارداری، باید از نظر عفونت‌های سالمونلایی بررسی شوند، زیرا خطر ابتلای جنین و سقط ناشی از عفونت وجود دارد. برای این منظور نباید به آزمایش‌های سرولوژی از قبیل آزمایش ویدال یا یک نوبت کشت خون اکتفا نمود، زیرا احتمال بروز نتایج منفی کاذب در این‌ گونه موارد زیاد است.
 
متن کامل [PDF 410 kb]   (111 دریافت)    
نوع مقاله: گزارش مورد | موضوع مقاله: تولیدمثل
دریافت: 1397/6/26 | پذیرش: 1398/5/3 | انتشار: 1398/11/17