دوره 3، شماره 4 - ( 1398 )                   دوره 3 شماره 4 صفحات 5-5 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- بیمارستان صارم
2- بیمارستان صارم ، samansaadat_2006@yahoo.com
چکیده:   (172 مشاهده)
مقدمه: تب روده‌ایی یا تب تیفوئید ناشی از انواع سروتیپ‌های سالمونلا هنوز به عنوان یکی از عفونت‌های مهم پزشکی در کشورهای درحال توسعه مطرح می‌باشد. تغییرات هورمونی و اثر مهاری آن بر سیستم ایمنی در زنان باردار، زمینه‌ساز ابتلای این افراد به عفونت‌های مختلف از جمله تب تیفوئید ناشی از سالمونلا انتریکا می‌باشد. گاستروانتریت و سپتی‌سمی ناشی از این باکتری چنانچه در دوران بارداری رخ دهند، می‌توانند جفت و جنین را آلوده کرده و در صورت عدم درمان به‌موقع، با خطراتی از قبیل سقط جنین همراه باشند.
معرفی مورد: در این مقاله یک مورد سقط جنین ناشی از سالمونلا انتریکا سروتیپ تایفی در یک خانم 35 ساله باردار گزارش شده است که حدود یک ماه قبل از سقط، با علائم گاستروانتریت در یک بیمارستان در عراق بستری شد و بدون تجویز آنتی‌بیوتیک مرخص گردید. تست سرولوژی ویدال و کشت خون بیمار منفی بود و باکتری مذکور در کشت از نمونه جفت وی جدا شد.
بحث و نتیجه‌گیری: گاستروانتریت و علائم گوارشی از قبیل اسهال و استفراغ در زنان باردار، به‌ویژه در سه ماهه اول بارداری، باید از نظر عفونت‌های سالمونلایی بررسی شوند زیرا خطر ابتلای جنین و سقط ناشی از عفونت وجود دارد. برای این منظور نباید به تست‌های سولوژی از قبیل تست ویدال و یا یک نوبت کشت خون اکتفا نمود زیرا احتمال بروز نتایج منفی کاذب در اینگونه موارد زیاد است.
     
نوع مقاله: گزارش مورد | موضوع مقاله: تولیدمثل
دریافت: ۱۳۹۷/۶/۲۶ | پذیرش: ۱۳۹۸/۵/۳ | انتشار: ۱۳۹۸/۱۱/۱۷