[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: دوره 2، شماره 2 - ( بهار 1396 ) ::
جلد 2 شماره 2 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
وضعیت سلامت بانوان و اطفال بر اساس مطالعات دکتر کلونیه طی سال های 1310 تا 1312 ش.
دکتر علی کریمیان
دانشجوی دکتری مدیریت
چکیده:   (484 مشاهده)

زمینه و هدف: از دوره ناصرالدین شاه کمابیش توجه به امور بهداشت با تأسیس چند مریضخانه توسط مستشارخارجی و اطبای ایرانی تأسیس شدند، ولی این مراکز تکافوی نیازهای خیل بیماران دوره ناصری و پس از آن نمی کرد، بخصوص زمانی که بیماری های مُسری شیوع می یافت، عده زیادی راهی به سبب کمبود طبی به سبب کمبود مراکز درمانی، طبیب و دارو راهی دیار عدم می شدند.


روش بررسی: دکتر جان گیلمور (John Gilmour) در سال 1303 . از طرف کمیته جامعه ملل (سازمان بهداشتی جامعه ملل) و به درخواست دولت علیه ایران جهت تهیه گزارشی از اوضاع بهداشتی کشور عازم ایران شد. هدف از این مأموریت بررسی شیوع مالاریا و بروز بیماری های همه گیر بود. این بررسی ها از خرداد تا شهریور 1303 ش. (سپتامبر تا جون 1924 م.) طول کشید، وی با تلاش های زیاد توانست گزارش جالبی از اوضاع بهداشتی سال های 1301 و 1302 ش. را گردآوری و تدوین و در سال 1304 ش./ 1925 م. به جامعه ملل ارائه نماید. در این مقاله نیز دکتر ژنرال کلونیه گزارشی از اوضاع بهداشت ایران در طی سال های 1311 و 1312 ش. گردآوری نموده است. دکتر کلونیه ابتدا به عنوان مستشار و سپس به عنوان رئیس کل صحیه مملکتی مأمورر شد، برنامه عملی سه ساله برای اصلاحات صحی مملکت طرح و پیشنهاد کند. او گزارش مفصلی در چهارده قسمت تدوین کرد که در این مقاله صرفاً مطالبی که در حوزه بیماری های مقاربتی، زنان، کودکان بازنویسی و ارائه می گردد و ماحصل گزارش در آتیه نه چندان دور بصورت کتاب توسط انتشارات کتاب صارم چاپ و منتشر خواهد شد.


بحث: در طی دوره قاجار و پهلوی اول طبیبانی از اروپا بخصوص فرانسه به ایران آمدند و در بخش های درمان منشاء خدماتی شدند. یکی از این اطباء ژنرال کلونیه بود که در اواخر سال 1310 ش. به ایران آمد و به ریاست اداره کل صحیه مملکتی منصوب شد و گزارش مفصلی از اوضاع بهداشت ارائه کرد که در این مقاله صرفاً مباحث مربوط به بهداشت تولید مثل، زنان و اطفال از مجموعه گزارش ایشان مفروغ و مورد مطالعه قرار گرفته است که تقدیم می گردد: ژنرال کلونیه در روز یکشنبه 15 ا سفند 1310 ش. به عنوان مستشار به ایران آمد و قبل از ظهر روز 15 /ا سفند به همراه آقای مجد -کفیلا داره صحیه کل- در وزارت داخله حضور یافت و کلونیه را به وزیر داخله معرفی نمودند و در روز سه شنبه همین ماه کلونیه که سمت مستشاری اداره صحیه بود، به همراه وزیر داخله با تیمورتاش - وزیر دربار- ملاقات و مراسم معرفی ایشان بعمل آمد. سپس موضوع استخدام ایشان توسط دکتر ملک زاده و کمیسیون بودجه درجلسه 78 بتاریخ 26 / اسفند 1310 در مجلس شورای ملی- به ریاست علی اکبر دادگر- مطرح گردید و لایحه مذکور مبنی بر استخدام دکتر کلونیه - با استناد به رعایت مقررات قانون 23 عقرب 1301 - با حقوق 13152 تومان حقوق سالیانه، پس از بحت پیرامون لایحه و کسب موافقت اکثریت نمایندگان با 79 رأی ماخوذه از 90 نماینده حاضر، با استخدام ایشان موافقت شد. وی در طی این مدت مطالعاتی پیرامون صحیه انجام داد و در در تاریخ 11 / فروردین 1311 ش. آن را تقدیم وزارت داخله نمود، دو روز بعد کمیسیونی مرکب از نمایندگان ادارات صحیه کل مملکتی، بلدیه تهران و نظمیه با حضور کلونیه – رئیس صحیه کل مملکتی و معاون وزارت داخله بود – در وزارت داخله منعقد و شرح مسافرت وی به دماوند و بررسی آب های معدنی مطرح گردید و پس از اختتام جلسه در خدمت وزیر داخله گزارش بررسی خود را به وزارت دربار ارائه نمود. از آن پس در راس تشکیلات صحیه ذیل فعالیت خود را آغاز کرد.


نتیجه گیری : تهیه گزارش های مأموررین در هر زمینه ای می تواند به عنوان یک مآخذ دست اول در مباحث علمی و بخصوص تاریخ های
مقطعی و محلی رهگشا و به عنوان چراغی فراسوی پژوهشگران باشد. گزارش دکتر ژنرال کلونیه- رئیس کل صحیه مملکتی ایران– نیز دقیقاً از این اصل پیروی می کند، زیرا وضعیت بهداشت کشور را در طی سال های 1310 تا 1312 ش نگاشته و ارائه نموده است.

واژه‌های کلیدی: دکتر کلونیه. بهداشت. زنان. اطفال. اداره صحیه کل مملکتی ایران
     
نوع مطالعه: پژوهشي اصيل تاريخي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۵/۱۰/۵ | پذیرش: ۱۳۹۵/۱۱/۶ | انتشار: ۱۳۹۶/۶/۷
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

کد امنیتی را در کادر بنویسید >


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Karimian A. Health status of women and children during the 1310- 1312 AH. Based on Dr. Klounieh’s studies and reports. SJM. 2017; 2 (2)
URL: http://saremjrm.com/article-1-102-fa.html

کریمیان علی. وضعیت سلامت بانوان و اطفال بر اساس مطالعات دکتر کلونیه طی سال های 1310 تا 1312 ش.. فصلنامه علمي دانشنامه صارم. 1396; 2 (2)

URL: http://saremjrm.com/article-1-102-fa.htmlدوره 2، شماره 2 - ( بهار 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه علمی دانشنامه صارم در طب باروری Sarem Journal of Reproductive Medicine
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 3701