[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: دوره 2، شماره 2 - ( بهار 1396 ) ::
جلد 2 شماره 2 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
اثربخشی الکتروکوتری لاپاراسکوپیک تخمدان بر روی بیماران نازا مبتلا به PCOS مقاوم به درمان
دکتر ابوطالب صارمی ، دکتر بیتک طرازی، خانم فریبا قنبری
فوق تخصص زنان زایمان و نازایی
چکیده:   (492 مشاهده)

زمینه و هدف: سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS )  یکی از حالت های بالینی همراه با عدم تخمک گذاری مزمن و نازایی است که برای درمان آن از داروهای محرک تخمک گذاری استفاده می شود. استفاده از کوتر، دیاترمی یا تبخیر لیزری تخمدان از طریق لاپاراسکوپ روش های درمانی جدید هستند که موجب تخمک گذاری و در نهایت بارداری می شود. این مطالعه با هدف تعیین پاسخ تخمدانی به عنوان معیار اثربخشی الکتروکوتری در بیماران نازا مبتلابه PCOS مقاوم به درمان در مرکز پزشکی صارم انجام شد.


مواد و رو شها: در این پژوهش ۱۸۰ بیمار که به علت نازایی به مرکز ناباروری صارم مراجعه نمودند، مورد بررسی قرار گرفتند. این مطالعه از نوع مطالعات تجربی است و نمونه گیری به صورت سرشماری متوالی در طول 5 سال انجام شد. بیمارانی وارد مطالعه شدند که معیارهای ورود به طرح را (شامل PCOS مقاوم به درمان و عدم پاسخ به تحریک تخمک گذاری)، دارا بودند. برای تمامی بیماران لاپاراسکوپی و الکتروکوتری تخمدان صورت گرفت و تحت پروتکل های تحریک تخمک گذاری قرار گرفتند. درنهایت پاسخ تخمدانی به علاوه متغیرهایی همچون سن و مدت نازایی، وضعیت قاعدگی، میزان LH و FSH ، هیرسوتیسم و فاصله زمانی بین لاپاراسکوپی و تخمک گذاری در آن ها ارزیابی شد.


یافته ها: بیماران در محدوده سنی ۱۶ تا ۴۰ سال بودند. در این مطالعه میزان تخمک گذاری حدود 2/ 81 درصد به دست آمد؛ اما تنها در ۲۶ درصد از بیماران، حاملگی با موفقیت خاتمه یافت. در این مطالعه ارتباط معنادار آماری بین بروز تخمک گذاری و نسبت LH/FSH به دست نیامد (05 / .P> 0).


نتیجه گیری: زمانی که هورمون تراپی با شکست مواجه شود و یا در مواردی که خطر Hyperstimulation شدید قویاً مطرح است و با توجه به احتمال چسبندگی بعد از عمل، به نظر می رسد که انجام الکتروکوتری تخمدان از طریق لاپاراسکوپی می تواند مفید بوده و کاربردی باشد.

واژه‌های کلیدی: الکتروکوتری تخمدان، سندروم پلی کیستیک، نازایی
     
نوع مطالعه: پژوهشي اصيل | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۱/۱۰/۳ | پذیرش: ۱۳۹۲/۴/۵ | انتشار: ۱۳۹۶/۶/۵
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

کد امنیتی را در کادر بنویسید >


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Saremi A, Tarazi B, Ghanbari F. The efficacy of laparoscopic ovarian electrocautery on infertile PCOS patients with ovulation induction drugs resistant. SJM. 2017; 2 (2)
URL: http://saremjrm.com/article-1-87-fa.html

صارمی ابوطالب، طرازی بیتک، قنبری فریبا. اثربخشی الکتروکوتری لاپاراسکوپیک تخمدان بر روی بیماران نازا مبتلا به PCOS مقاوم به درمان. فصلنامه علمي دانشنامه صارم. 1396; 2 (2)

URL: http://saremjrm.com/article-1-87-fa.htmlدوره 2، شماره 2 - ( بهار 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه علمی دانشنامه صارم در طب باروری Sarem Journal of Reproductive Medicine
Persian site map - English site map - Created in 0.12 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 3701